Z czego produkuje się jeans?

 ›  › Z czego produkuje się jeans?

Moda

Z czego produkuje się jeans?

Materiał na jeansy jest na tyle charakterystyczny, że mówi się o nim po prostu „dżins”, a jeszcze do niedawna popularna była nazwa „Teksas”, którą określano polską odmianę tej tkaniny.

Dżins produkuje się z tkaniny bawełnianej. Dziś oczywiście można uzupełnić ją także włóknami syntetycznymi, ale nie jest to już oryginalny wzór i właściwości tkaniny również ulegają zmianom. Co więcej, oryginalny kolor uzyskiwany dzięki indygowcowi barwierskiemu, a później syntetycznemu indygo, dziś również nie jest niczym stałym w stylistyce jeansów. To, co się nie zmieniło, to sposób przygotowania tkaniny, która powstaje poprzez stworzenie skośnego splotu z przędzy bawełnianej. Jest to sposób tworzenia bardzo wytrzymałej na rozciąganie i prucie tkaniny, co zresztą zdecydowało o popularności jeansów.

Sam proces tworzenia tkaniny jest dość złożony – ilość wątków i włókien osnowy, sposób wykończenia i dobór barw poszczególnych nici przędzy są istotne dla osiągnięcia klasycznego efektu „blue jeans” oraz wytrzymałości, a w przypadku dżinsów z dodatkiem włókien syntetycznych (częsta kombinacja to 97% bawełny + 3% elastanu) spore znaczenia ma także sposób wykorzystania tkaniny syntetycznej. Sposób tworzenia tkaniny jest ważny, ponieważ istnieją pewne różnice między brązową bawełną (nazywaną „duck”) i denimem – z tej pierwszej dawniej również wyrabiało się jeansy, dziś już najczęściej cienkie bluzy, torby i trampki. Podstawową różnicą jest tutaj ilość wątków i splot, który w przypadku brązowej bawełny jest diagonalny („bardziej skośny” niż w denimie, charakterystyczny dla odzieży wełnianej).

Sposób przygotowania tkaniny zmienił się od czasu wynalezienia denimu raczej tylko w szczegółach technicznych – większy popyt i szybsza produkcja oraz rozszerzenie asortymentu spowodowały, że pojawiła się konieczność modernizacji parków maszynowych, ale ogólne założenia pozostały takie same. Widać to dobrze choćby po obecności dodatkowych ściegów lub nitów, które nie pełnią już żadnej funkcji poza ozdobną, ale nadal są stosowane.

 

Źródło:

fabrykajeansow.pl  – spodnie jeansowe

Share this Post:
Z czego produkuje się jeans? Reviewed by on December 4, 2014 .

Materiał na jeansy jest na tyle charakterystyczny, że mówi się o nim po prostu „dżins”, a jeszcze do niedawna popularna była nazwa „Teksas”, którą określano polską odmianę tej tkaniny. Dżins produkuje się z tkaniny bawełnianej. Dziś oczywiście można uzupełnić ją także włóknami syntetycznymi, ale nie jest to już oryginalny wzór i właściwości tkaniny również ulegają