Odżywki, a kondycja

 ›  › Odżywki, a kondycja

Fitness

Odżywki, a kondycja

Odżywki dla sportowców to dość newralgiczny temat, szczególnie jeśli dotyka ludzi, dla których sport to tylko sposób na spędzenie wolnego czasu. Czy ktoś taki powinien korzystać z odżywek przy pracy nad kondycją? Jaką rolę mogą one odegrać?

Nie na początek

Ćwiczenia nad kondycją zawsze są uciążliwe i długotrwałe, ponieważ budowanie kondycji to nic innego, jak tylko pokonywanie kolejnych progów możliwości. Podstawą do działania musi być jednak motywacja płynąca z wewnątrz. Organizm musi wejść na obroty narzucone rytmem ćwiczeń. Stosowanie odżywki już od pierwszego treningu wcale nie przyspiesza dostosowania się organizmu, nawet jeśli pozwala szybciej obserwować efekty.

Wspomaganie motywacji

Odżywki przy ćwiczeniach kondycyjnych warto zastosować dość niestandardowo – jako wsparcie motywacyjne. Przez pewien czas od rozpoczęcia treningów będziesz szybko poprawiał formę. To właśnie ten okres, w którym organizm zużywa własne rezerwy do przystosowania się do nowej sytuacji. Później jednak musi nastąpić zastój, bo organizm „nauczy się” znosić zwiększony wysiłek. Warto wtedy sięgnąć po jakąś odzywkę, która da dodatkowego kopa i pozwoli przekroczyć następną granicę. Jest to potrzebne nie tylko ze względu na rozwój formy fizycznej, ale też dlatego, że takie zatrzymanie efektów ćwiczeń często powoduje spadek motywacji, bo wydaje się, że ćwiczenia nie są już skuteczne.

Nie na stałe

Nie ma na pewno sensu przechodzić na stałą suplementację. Każda, nawet najlepszej jakości odzywka jest ksenobiotykiem, a zatem stanowi obciążenie dla organizmu. Odżywki są dobre w chwilach zastoju albo jako wsparcie powrotu do formy na przykład po niektórych chorobach albo przy pracy nad szczególnie oporną grupą mięśni, natomiast rozwój kondycji musi zawsze być zrównoważony, a to znaczy, że chemiczne wspomagacze nie mogą przejmować roli motywatora i nie mogą zastąpić skutecznego treningu, tym bardziej że w przypadku ćwiczeń kondycyjnych rozwijają się nie tylko mięśnie, ale także płuca i inne wewnętrzne organy, które są niewrażliwe na odżywki.

Share this Post:
Odżywki, a kondycja Reviewed by on November 20, 2014 .

Odżywki dla sportowców to dość newralgiczny temat, szczególnie jeśli dotyka ludzi, dla których sport to tylko sposób na spędzenie wolnego czasu. Czy ktoś taki powinien korzystać z odżywek przy pracy nad kondycją? Jaką rolę mogą one odegrać? Nie na początek Ćwiczenia nad kondycją zawsze są uciążliwe i długotrwałe, ponieważ budowanie kondycji to nic innego, jak