Moda Retro

 ›  › Moda Retro

Moda

Moda Retro

,,Styl w którym nie można się nie zakochać” – takim tytułem krzyczy do nas jeden z artykułów zamieszczonych na jednym z blogów internetowych poświęconych modzie. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Moda w stylu retro przejawiała swoje akcenty przez kilka dekad, aż od lat 20-tych XX wieku! A wiele z jej szczegółów zachowujemy do dziś. Pasjonaci dawnych czasów nie jednokrotnie nadal trzymają (albo kupują na aukcjach) gadżety podkreślający tamten styl i tamte dni. Wracając jednak do samych ubrań, poniżej zestawienie najważniejszych hitów modowych stylu retro!

 

Suknie i bluzki wysadzane cekinami – możemy je zaobserwować nawet w przypadku koncertów światowych gwiazd muzyki. Dla typowych miłośników, eleganckie kapelusze u sukienki z przedłużoną talią. Czy rajstopy nie mają przypadkiem podkreślać zgrabnych nóg kobiecych? Ten szczegół również zawdzięczamy modzie w stylu retro! Ponadto kabaretki, które (nawet do gładkich rajstop) do dziś są bardzo chętnie zakładane. Kolejne pozycje to ołówkowe spódnice i koszulowe bluzki. A dla bardziej eleganckich futrzane kołnierze, a jako dodatek torby, torebki w formie kuferków. I wreszcie rozkloszowane spódnice! Koniecznie z podwyższoną talią, a do nich krótkie sweterki. A jeśli nie sweterek, to może być bluzka z łódkowym dekoltem.

 

Pora na nieśmiertelny rock n roll! Rozkloszowane sukienki w groszki, opaski w tej samej tonacji, no i oczywiście baleriny – by tańczyło się wygodnie! Z roxk n rolla przechodzimy do czasów hipisowskich. Tu zwiewne tuniki, spódnice, koszule, husty, spodnie dzwony, a wszystko w barwnych kwiatach i kolorach (nie bez powodu znane do dziś dzieci kwiatów).

 

Później następuje era rozkloszowanych rękawów, plastikowej biżuterii, czy innych błyskotek – grunt, by były w dużych ilościach. Epoka lat 80-tych często uznawana jest za dość kiczowatą głównie przez ilość wyżej wspomnianych dodatków, oraz niemal każdy strój wysadzany poduszkami!

 

Podsumowując warto zadać sobie pytanie co ze stylu retro przetrwało aż do dziś? Okazuje się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele! Zaczynając od elementów ubrań, spodnie dzwony, barwne spódnice, kabaretki, okulary, plastikowa biżuteria, koszule, no i wreszcie zawsze modne (i zawsze piękne!) sukienki w groszki, w pastelowych kolorach! John Lennon, Janis Joplin, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Brigitte Bartot – trzeba przyznać, że moda retro prawdopodobnie będzie tak długo żywa, jak żywe będą legendy tych postaci. 

 

 

 

Share this Post:
Moda Retro Reviewed by on September 8, 2013 .

,,Styl w którym nie można się nie zakochać” – takim tytułem krzyczy do nas jeden z artykułów zamieszczonych na jednym z blogów internetowych poświęconych modzie. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Moda w stylu retro przejawiała swoje akcenty przez kilka dekad, aż od lat 20-tych XX wieku! A wiele z jej szczegółów zachowujemy do