Masaż tajski. Cechy i zalety

 ›  › Masaż tajski. Cechy i zalety

Zdrowie i Sport

Masaż tajski. Cechy i zalety

Masaż tajski jest w istocie połączeniem bardzo różnych technik relaksacji i masażu: akupresury, masażu relaksacyjnego, rozciągania i tzw. biernej jogi.

Ma na celu usunięcie przewlekłych napięć mięśniowych oraz zapewnienie odprężenia umysłowego. Jego cechą szczególną jest fakt, że jest to jeden z bardzo nielicznych masaży relaksacyjnych, których niektóre elementy mogą być początkowo związane z bólem lub dyskomfortem. Wynika to z faktu, że masażysta, wykonując taki masaż, używa sporej siły (wykorzystuje do tego ciężar swojego ciała przekazywany przez dłonie, przedramiona lub stopy), a celem ruchów masażysty jest przede wszystkim usunięcie napięć z głęboko położonych tkanek i organów. Masaż tajski nie posługuje się, w przeciwieństwie do innych masaży relaksacyjnych, w zbyt dużym stopniu technikami głaskania. Tutaj o wiele większe znaczenie ma uciskanie pewnych punktów. Pokrywają się one z punktami energetycznymi na mapie bioenergoterapeutycznej, ale odpowiadają też pewnym zyciowo ważnym organom.

Jest to dość nietypowy masaż także pod względem oddziaływania na organizm. Jako masaż relaksacyjny przynosi oczywiście odprężenie i relaksację, choć te efekty w pełni widoczne są dopiero po trzecim lub czwartym zabiegu, natomiast po całej serii widoczna jest też poprawa ruchomości stawów, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa i kończyn, a także ogólnie poprawiona wydolność fizyczna. Wynika to z faktu, że nie jest to masaż do końca bierny – osoba masowana musi współpracować z masażystą, przyjmując odpowiednie pozycje lub napinając pewne grupy mięśniowe.

Masaż tajski jest bardzo skuteczną bronią w walce z przewlekłym zmęczeniem lub trwałym osłabieniem wiążącym się na przykład z siedzącą pracą lub przebytymi chorobami. Nie należy traktować go jedynie jako masażu relaksacyjnego, choć doskonale odpręża – dobrze wykonany masaż tajski ma bowiem o wiele większy wpływ na organizm człowieka, niż tylko odprężenie. Jest zalecany również jako bierna metoda aktywizacji fizycznej albo jako masaż pobudzający dla osób rozpoczynających regularne ćwiczenia.

 

Share this Post:
Masaż tajski. Cechy i zalety Reviewed by on January 29, 2016 .

Masaż tajski jest w istocie połączeniem bardzo różnych technik relaksacji i masażu: akupresury, masażu relaksacyjnego, rozciągania i tzw. biernej jogi. Ma na celu usunięcie przewlekłych napięć mięśniowych oraz zapewnienie odprężenia umysłowego. Jego cechą szczególną jest fakt, że jest to jeden z bardzo nielicznych masaży relaksacyjnych, których niektóre elementy mogą być początkowo związane z bólem lub