Krem nawilżający – gdy sucha skóra potrzebuje ukojenia

 ›  › Krem nawilżający – gdy sucha skóra potrzebuje ukojenia

Uroda

Krem nawilżający – gdy sucha skóra potrzebuje ukojenia

Cienka, delikatna, skłonna do podrażnień, szorstka, łuszcząca się, piecząca – to tylko niektóre właściwości suchej skóry. Niestety jest ich o wiele więcej, a wszystkie kumulują się wokół typowej dla cery suchej nadwrażliwości. Zbyt intensywna reakcja skóry na różnego rodzaju bodźce (mróz, słońce, detergenty i in.) spowodowana jest zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, a także uszkodzoną warstwą hydrolipidową. Są to defekty wymagające jak najszybszej naprawy, a więc odpowiedniej pielęgnacji, której podstawą jest dobry krem nawilżający.

Dlaczego nawilżanie suchej skóry twarzy jest tak ważne?

Skóra na twarzy jest bardziej delikatna, a więc bardziej podatna na wpływ różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Jednak natura w swej mądrości, znając od podszewki mechanizm, który stworzyła, postanowiła uzbroić tę partię ciała w dodatkowe zabezpieczenie. Taką niewidzialną “przyłbicą” jest rzesza gruczołów łojowych znajdujących się pod powierzchnią skóry. Ich główne zadanie to wytwarzanie sebum (łoju), które ma przede wszystkim wytworzyć płaszcz ochronny dla skóry i naskórka, stanowiący znaczącą osłonę przed wpływem:

 • czynników mechanicznych takich jak tarcie, ucisk, itp.,
 • czynników chemicznych, czyli związków kwasowych i zasadowych,
 • drobnoustrojów, bakterii, wirusów, grzybów,
 • promieniowania ultrafioletowego,
 • trudnymi warunkami pogodowymi (mrozem, upałem, dużą wilgotnością lub suszą, itp.).

Kiedy praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, wówczas dochodzi do naruszenia ochronnego płaszcza hydrolipidowego, co jest bezpośrednią przyczyną dużej utraty wilgotności. Skóra pozbawiona odpowiedniej ilości wody nie tylko staje się sucha, ale także słabiej radzi sobie z odpieraniem szkodliwych czynników. W efekcie sucha skóra twarzy jest podrażniona, zaczerwieniona, ściągnięta, często się łuszczy, szczypie i piecze. Ponadto niejednokrotnie pojawiają się na jej powierzchni trudne do wyleczenia stany zapalne, a w najgorszych przypadkach nawet krwawe pęknięcia.

Taki stan skóry jest niekorzystny z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty – chodzi o estetykę – każdy, komu zależy na tym, aby wyglądać dobrze, chce jak najszybciej poradzić sobie z problemami cery suchej. Powód drugi, choć może mniej wyrazisty, jest równie ważny – bo zdrowotny – osłabiona skóra przepuszcza wiele niebezpiecznych substancji, z którymi może sobie nie poradzić nasz układ immunologiczny.

Jak widać, nawilżenie suchej skóry musi stanowić podstawę jej pielęgnacji. Bez przywrócenia równowagi gruczołów łojowych nie może być mowy o prawidłowym działaniu ochronnego płaszcza hydrolipidowego, który odgrywa dla naszej skóry kluczową rolę.

Jak wybrać dobry krem nawilżający, który poradzi sobie z problemami suchej skóry?

 • Na rynku kosmetycznym spora większość dostępnych kremów do twarzy, to właśnie kremy o działaniu nawilżającym. Niestety zwykły kosmetyk o takich właściwościach może sobie nie poradzić z problemami bardzo suchej lub suchej skóry twarzy. Dla odpowiedniej pielęgnacji należy wybrać preparat o nieco gęstszej i bardziej tłustej konsystencji. Oczywiście wiele kobiet będzie się wstrzymywało przed stosowaniem takich kosmetyków, które przecież powodują błyszczenie się twarzy. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu można szybko i na długo pozbyć się nieprzyjemności.  A to jest chyba ważniejsze, niż ten drobny mankament, z jakim de facto łatwo sobie poradzić.
 • Poza tym, że kremy nawilżające do suchej skóry twarzy powinny cechować się działaniem nawilżająco-natłuszczającym, powinny także wykazywać się zdolnością do odżywienia i regeneracji zmęczonej i podrażnionej cery. Dobry krem nawilżający musi wypełniać ubytki naskórka, regenerować go, a także chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
 • Pielęgnacja suchej skóry to połączenie siły i łagodności, dlatego też kosmetyki do niej przeznaczone muszą być ultra delikatne. Świetnym rozwiązaniem, proponowanym przez wielu dermatologów, jest używanie kosmetyków do cery wrażliwej lub alergicznej. Formuły tego typu produktów są wolne od substancji drażniących i bogate w składniki odżywcze. Przykładowo krem nawilżający Mixa do skóry suchej i reaktywnej zawiera w swoim składzie nawilżającą glicerynę i kojący wyciąg z róży. Z kolei nie znajdzie się w nim roztworu alkoholowego, konserwantów, czy detergentów.
 • Ostatnią, i zdaje się najważniejszą, cechą kremów do przesuszonej skóry twarzy jest oczywiście ich działanie nawilżające. Dlatego też przed zakupem kosmetyku warto jeszcze raz przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, czy znajdują się na niej humektanty. Humektanty są to substancje silnie higroskopijne, które jednocześnie pobierają wilgoć z otoczenia, a także zatrzymują wodę w naskórku. Dzięki temu skóra odzyskuje utraconą równowagę hydrolipidową i może rozpocząć proces regeneracji.
 • Do humektantów zaliczamy: glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, pantenol i na przykład aloes.
 • Nawilżanie skóry pozbawionej wilgoci to podstawa! Dlatego też w jej pielęgnacji nie może zabraknąć dobrego kremu nawilżającego!

Share this Post:
Krem nawilżający – gdy sucha skóra potrzebuje ukojenia Reviewed by on October 15, 2015 .

Cienka, delikatna, skłonna do podrażnień, szorstka, łuszcząca się, piecząca – to tylko niektóre właściwości suchej skóry. Niestety jest ich o wiele więcej, a wszystkie kumulują się wokół typowej dla cery suchej nadwrażliwości. Zbyt intensywna reakcja skóry na różnego rodzaju bodźce (mróz, słońce, detergenty i in.) spowodowana jest zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, a także uszkodzoną warstwą