Geodezja i kartografia – garść wiedzy

 ›  › Geodezja i kartografia – garść wiedzy

Dom i Ogród

Geodezja i kartografia – garść wiedzy

Warto zacząć od zdefiniowania, kim tak na prawdę jest ten tajemniczy “geodeta”. Jest to osoba, której zadaniem jest wykonywanie map, wytyczanie działek, stawianie słupków granicznych – generalnie wszelkiej maści specjalistycznych pomiarów.

Źródło:

https://studiogeo.pl

Oczywiście, by móc nazwać się geodetą trzeba ukończyć odpowiednie studia i zdobyć doświadczenie praktyczne.

ZAKRES DZIAŁAŃ

Najczęściej zlecanymi zadaniami są pomiary gruntów (działek pod określony plan budowy), ale również autostrad oraz dróg różnego typu. Zadaniem geodetów jest także tworzenie profesjonalnej dokumentacji, map i załączników do celów projektowych. Zdarza się, że muszą wycenić realną wartość nieruchomości na podstawie dostępnej dokumentacji kartograficznej. Geodeci zwykle większość czasu spędzają w tzw. “terenie”, i co najgorsze niezależnie od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Trzeba przyznać, że nie jest to praca łatwa i często mało przyjemna. Znacznie rzadziej wykonują typową pracę biurową.

UWAGA: Coraz częściej także i w geodezji wprowadzane są nowinki techniczne, np. od niedawna wprowadzane są powoli sposoby pomiarów na inwestycjach, wykonywanych przez bezzałogowe statki powietrzne (tzw. drony).

Pełny zakres prac geodezyjnych obejmuje:

– pomiary i aktualizacje prowadzone dla ewidencji gruntów,

– wyliczanie i zakładanie osnowy geodezyjnej,

– wytyczanie i weryfikacja sieci uzbrojenia terenu (prowadzone po ich stworzeniu),

– sprawdzanie stanu gruntu oraz “trzymanie pionu” przez budynki,

– wykonywanie tzw. “pomiarów specjalnych”,

– wytyczanie granic budynków, budowli oraz nieruchomości,

– tworzenie dokładnych map do celów projektowych,

– opracowywanie zaawansowanych map numerycznych,

– pomiary pomieszczeń oraz objętości mas ziemnych.

Podstawą jakości świadczonych przez geodetów usług jest wiedza, doświadczenie zawodowe oraz terminowość. Jest to bardzo ważny aspekt świadczący o poważnym podejściu do klienta. Tylko takie firmy mają prawo bytu w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście, nie mniej ważna jest sprawna organizacja pracy i umiejętność dobrej komunikacji zarówno z partnerami, jak i firmami współpracującymi na różnych płaszczyznach.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z USŁUG GEODETY/FIRMY GEODEZYJNEJ

Nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii. Generalnie z takich usług może skorzystać każdy człowiek (klient indywidualny) bądź firma, która potrzebuje tego typu wsparcia. Jedyną kwestią są możliwości finansowe, bowiem nie są to często usługi tanie (zależnie od zakresu prac itd.).

CO TRZEBA ZROBIĆ BY ZOSTAĆ GEODETĄ

Podstawą są oczywiście kwalifikacje zawodowe, które są dokładnie rozpisane w rozporządzeniu dotyczącym geodetów. Osoby parające się tym zawodem najczęściej mogą pochwalić się wyższym wykształceniem, jednak istnieje możliwość, że będą posiadały średnie kierunkowe (co ostatecznie nie ujmuje nic z profesjonalizmu tego geodety). Bardzo istotną kwestią jest brak karalności oraz zdolność wykonywania czynności prawnych. Stosowne dokumenty i uprawnienia są wydawane przez GGK (Głównego Geodetę Kraju). Szczegółowe ich zakresy reguluje wydane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji rozporządzenie z 2014 roku.

Źródło:

Geodezja;

Kartografia;

Usługi geodezyjne we Wrocławiu Studiogeo;

Share this Post:
Geodezja i kartografia – garść wiedzy Reviewed by on February 12, 2019 .

Warto zacząć od zdefiniowania, kim tak na prawdę jest ten tajemniczy “geodeta”. Jest to osoba, której zadaniem jest wykonywanie map, wytyczanie działek, stawianie słupków granicznych – generalnie wszelkiej maści specjalistycznych pomiarów. Źródło: https://studiogeo.pl Oczywiście, by móc nazwać się geodetą trzeba ukończyć odpowiednie studia i zdobyć doświadczenie praktyczne. ZAKRES DZIAŁAŃ Najczęściej zlecanymi zadaniami są pomiary gruntów