Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj materiału

 ›  › Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj materiału

Moda

Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj materiału

Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj spodni, które jako pierwszy zaprojektował w XIX wieku Levi Strauss, założyciel znanej marki Levi Strauss & Co. Początkowo miały one służyć amerykańskim górnikom, jak i farmerom, którzy ze względu na specyficzny rodzaj wykonywanej pracy, potrzebowali odzieży wykonanej z solidnego materiału.

 

 

Jeansy bardzo szybko zyskały sobie jednak sympatyków na całym świecie, gdzie nie traktowano ich już jako jednego z elementów ubrania roboczego. Nosili je zarówno panie jak i panowie w każdym wieku. Ze względu na swoją niesłabnącą popularność, jeansy zyskały status ikony popkultury XX wieku.  Co więcej – fascynacja odzieżą z denimu trwa po dziś dzień.

 

Jeansy szyje się z grubej bawełnianej tkaniny, która jest o wiele mocniejsza od tradycyjnej bawełny, ze względu na zastosowanie w niej specjalnego splotu skośnego. Plantacje rośliny z której pozyskuje się materiał, można spotkać chociażby w Brazylii, Chinach, Egipcie, czy też Stajnach Zjednoczonych. Niektóre jeansy mogą posiadać w sobie także dodatek stretchu, które sprawiają, że są one bardziej elastyczne.

 

 

 

Tradycyjny model dżinsów składa się z około 15 części oraz 5 kieszeni, w tym jednej malutkiej. Materiał do produkcji tego typu spodni układa się warstwami na dużym stole, by później zszyć je specjalnymi maszynami.  Całość barwi się niebieskim barwnikiem (pigmentem indygo), pozyskiwanym z liści indygowca barwierskiego, bądź też produkowanym syntetycznie. Ważne są także oryginalne sprania, przetarcia oraz ewentualne dziury, które wykonuje się przeróżnymi metodami. Możemy zaliczyć do nich stonewash, czyli pranie z wapiennymi kamieniami, które powodują powstawania przetarć oraz dziur w materiale, sandblasting – piaskowanie pozwalające uzyskać efekt znoszonego materiału przy pomocy specjalnej krzemionki, czy też energiczne przecieranie jeansu specjalnymi szczotkami. Do delikatniejszego denimu stosuje się natomiast ozon, który aplikuje się na tkaninę pod dużym ciśnieniem. Końcowym etapem jest oczywiście wszycie zamka, guzików oraz firmowej metki. Zanim spodnie trafią na sklepowe półki muszą zostać jeszcze poddane specjalnej kontroli jakości. Po uzyskaniu pozytywnej noty wszystkie jeansy zostają odpowiednio złożone, zapakowane w plastikowe worki oraz zapakowane do kartonowych pudeł.

Proces produkcji jeansowych spodni jest oczywiście bardzo pracochłonny i wymaga zatrudnienia dużej ilości pracowników, z których każdy odpowiada za inny etap produkcji. Większość z nich to oczywiście kobiety. Szacuje się, że roczna produkcja dżinsów może wynosić około miliard sztuk. Wśród krajów, które przodują w produkcji tego typu spodni są Indie oraz Bangladesz. W przypadku tego ostatniego, szycie spodni jeansowych i eksportowanie ich na cały świat jest jedyną formą zarobkowania w tymże kraju. W fabrykach produkujących spodnie może pracować nawet 4 miliony pracowników, z których żaden nie zarobi więcej niż 80 dolarów miesięcznie.

 

 

 

Od momentu wynalezienia jeansów, spodnie te przeszły znaczną metamorfozę. Zmiany te dotyczyły nie tylko ich koloru, ale przede wszystkim fasonu. Obecnie możemy wybierać spośród kilku podstawowych fasonów: SLIM (to model przylegający do ciała na całej długości, wydłużający optycznie nogi), REGULAR (to model o prostym i klasycznym kroju, idealny dla każdego typu sylwetki) oraz LOOSE (to model szeroki na całej długości spodni, odpowiedni dla osób puszystych). Zmianę przeszły również same nogawki, które w początkowych modelach posiadały tylko prosty krój (STRAIGHT), który nie krępował ruchów. Z biegiem lat nogawki ulegały jednak poszerzeniu i tak pojawił się model BOOTCUT, poszerzany od kolan w dół i zakrywający część obuwia oraz FLARE – bardzo szeroki na dole, nazywany potocznie „dzwonami”. Dziś popularność zyskały sobie głównie jeansy z nogawkami zwężającymi się ku dołowi, czyli TAPERED/ NARROW, tzw rurki. 

 

To jaki model wybierzemy dla siebie zależy oczywiście od naszych indywidualnych upodobań. Musimy jednak pamiętać o tym, by w każdych spodniach czuć się komfortowo oraz swobodnie.

 


 

Źródło zdjęć i informacji:

1. Dżins – wikipedia.org

2. Hurtownia odzieży Zephyr – zephyr.com.pl

Share this Post:
Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj materiału Reviewed by on September 29, 2015 .

Dżinsy to nieśmiertelny i uwielbiany przez wszystkich rodzaj spodni, które jako pierwszy zaprojektował w XIX wieku Levi Strauss, założyciel znanej marki Levi Strauss & Co. Początkowo miały one służyć amerykańskim górnikom, jak i farmerom, którzy ze względu na specyficzny rodzaj wykonywanej pracy, potrzebowali odzieży wykonanej z solidnego materiału.    Jeansy bardzo szybko zyskały sobie jednak