Bramy wjazdowe przesuwane

 ›  › Bramy wjazdowe przesuwane

Dom i Ogród

Bramy wjazdowe przesuwane

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem dającym poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednym z jego podstawowych elementów jest brama wjazdowa, która może przyjmować różne kształty i wymiary.

Źródło zdjęć:

https://siatmet.pl/

Najlepiej określić już tę kwestię na etapie planowania wjazdu na posesję, co pozwoli na uniknięcie wielu problemów w przyszłości. Paradoksalnie wybór odpowiedniej bramy bywa trudniejszy niż mogłoby się to pierwotnie wydawać. Jednak podstawowe kryteria, jakie musi spełniać brama wjazdowa to: bezpieczeństwo użytkowe oraz odpowiednie rozmiary by wjazd na posesję mógł odbyć się bez większych problemów.

SZEROKOSĆ BRAMY WJAZDOWEJ

Jest to kwestia regulowana częściowo przez przepisy mówiąc o tym, że brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 metra (jest to związane z brakiem utrudnienia wjazdu służb typu karetka lub straż pożarna w razie interwencji). Praktyka jednak pokazuje, że większość ludzi i tak montuje szersze bramy – przekraczające nawet 3 metry długości. Ma to olbrzymi wpływ na komfort użytkowy. Kolejną kwestią jest odpowiednie usytuowanie bramy, tak by nie sprawiała zagrożenia w ruchu drogowym oraz pieszym. Należy uwzględnić promień skrętu użytkowanego pojazdu oraz lokalizację parceli (np. przy ruchomej drodze). Wszystko to może przełożyć się na konieczność montażu nawet 4 metrowej bramy.

RODZAJE BRAM WJAZDOWYCH PRZESUWANYCH

Konstrukcyjnie bramy przesuwane składają się z jednego skrzydła poruszającego się wzdłuż ogrodzenia. W skład zestawu wchodzą także dwa słupki, jeden to prowadzący, którego zadaniem jest utrzymanie skrzydła w pionie, drugi to skrajny, będący czymś na kształt ogranicznika uniemożliwiającego jego wypadnięcie z prowadnicy. Bramy tego typu są niemal niezastąpione w przypadku działek o krótkim podjeździe oraz w sytuacjach gdy grunt za bramą zaczyna się podnosić. Należy przyznać, ze jest to jeden z najciekawszych i jednocześnie najprostszych typów bramy jaką można zamontować. Jej olbrzymią zaletą jest wysoka bezawaryjność, łatwość obsługi oraz niezajmowanie miejsca wewnątrz posesji. Warto wspomnieć, że jedynym mankamentem jest umiejscowienie furtki, bowiem może się pojawić jedynie po jednej stronie (tej, na którą się nie odsuwa brama) – w innym wypadku jej funkcjonalność byłaby przynajmniej wątpliwa.

UWAGA: Musisz pamiętać, że po stronie na jaką odsuwa się brama nie mogą znajdować się żadne przedmioty oraz rośliny – inaczej uniemożliwisz jej otwarcie.

Funkcjonują dwa rodzaje bram wjazdowych przesuwanych:

a) samonośne (Najpopularniejsze – zawieszane są nad ziemią i poruszają się na rolkach zamontowanych w słupku prowadzącym. Konieczne jest pojawienie się tzw. przeciwwagi, dlatego właśnie samo skrzydło jest często sporo szersze niż sam prześwit bramy o około 30%.)

b) szynowe (Wymagają umieszczenia w fundamencie wzdłuż bramy specjalnej szyny, po której będzie jeździć zamontowana brama. Wymagają regularnego usuwania zanieczyszczeń aby mogły pracować bez zarzutu.)

Montaż bramy dobrze jest zlecić solidnej firmie montażowej, bowiem dobranie grubości słupków oraz sposób ich osadzenia nie zawsze jest prostym zadaniem. Ostatecznie, muszą one stawić czoło sporym przeciążeniom podczas normalnej eksploatacji (otwierania i zamykania wrót).

Źródło zdjęć:

https://siatmet.pl/

Share this Post:
Bramy wjazdowe przesuwane Reviewed by on February 12, 2019 .

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem dającym poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednym z jego podstawowych elementów jest brama wjazdowa, która może przyjmować różne kształty i wymiary. Źródło zdjęć: https://siatmet.pl/ Najlepiej określić już tę kwestię na etapie planowania wjazdu na posesję, co pozwoli na uniknięcie wielu problemów w przyszłości. Paradoksalnie wybór odpowiedniej bramy bywa trudniejszy niż mogłoby